Sport

Salto, rondat, přemet aneb gymnastický příběh

Takový ladný sport, jako je právě sportovní gymnastika, nemůže dělat úplně každý. S tímto sportem je třeba začít již v útlém dětství, kolem čtyř až šesti let. Malé děti jsou pružnější a nemají ještě kosti tak zkostnatělé. Proto se za pomocí trenérů učí, jak se správně protahovat, hrají hry na zahřátí, posilují (samozřejmě, že pouze s vlastní vahou) a učí se jednodušší akrobatické prvky.
sportovní gymnastika
Jako malá jsem jeden rok na gymnastiku chodila. Začala jsem s ní až v osmi letech, ale protože jsem gymnastickou průpravu měla již za sebou díky základní umělecké škole, nebyl problém s ní začít až tehdy. Dlouho jsem na ní však nevydržela, protože jsem měla tři sportovní kroužky v jeden den, což byla velká chyba. Nelituji, že jsem tam chodila. Díky gymnastice jsem se naučila základy akrobacie jako je například přemet nebo rondat a různé druhy kotrmelců. Ke gymnastice nepatří jen prostná. Cvičenci samozřejmě cvičí i na nářadí. Mně šla nejvíce hrazda, kde mě pokládali za talent.
O několik let později jsem nastoupila na střední školu, kde jsem musela absolvovat talentové zkoušky právě z gymnastiky, tudíž jsem měla výhodu. Po čtyřech letech jsem dokonce z tělesné výchovy i úspěšně odmaturovala. Složkou maturity byla mimo jiné i sestava na hrazdě, kterou jsem zvládla na výbornou. Ale také během tréninku jsem moje spolužačky hrazdu doučovala, viděla jsem totiž i chyby, které naše paní učitelka neviděla.
rozcvička pro gymnastky
Několik let jsem měla výčitky, že jsem s gymnastikou skončila. Proto když jsem nastoupila na vysokou školu, začala jsem se jen tak dívat, kde se gymnastika cvičí a kde by o mě mohli mít zájem. Samozřejmě jsem nepočítala se závody, ale pouze s rekreační a kondiční formou. Po dlouhém hledání jsem našla instituci, která se zaměřuje právě na dospělé lidi se zájmem o gymnastiku. Neváhala jsem a trénink jsem navštívila. Byla jsem nadšená, první hodinu jsme se učili salto z místa. Ačkoli to bohužel nikomu z rodiny asi neukážu, protože akrobacii mám doma zakázanou, sama z toho mám velkou radost, co jsem dokázala.
Z toho vyplývá, že ať děláte cokoli, nikdy není pozdě začít s něčím novým. Jen dejte pozor, abyste měli vhodné předpoklady k činnosti! Ve sportu tak předejdete zranění.