Www

Vyklidit sklep není jen tak

Znáte film „Kulový blesk“ z roku 1978? Většina z vás pravděpodobně ano, a možná že i vy si vybavíte scénu, jak pan Knotek (Josef Abrhám) vyklízí uhlí ze sklepa opilce Klaboucha, aby do něj nastěhoval své uhlí, a jeho uhlí zas přemístil do svého bývalého sklepa. Tohoto svérázného pracovního výkonu by mohl být ušetřen, kdyby v té době existovaly firmy, které by inzerovaly ceník vyklízení sklepů.

dveře do starého sklepa

S trochou nadsázky jsme tu na úvod naznačili, že tato práce nepatří zrovna k oblíbeným činnostem, a že mnozí lidé je neradi provádí i kvůli omezené fyzické zdatnosti. Ono totiž není vyklízení jako vyklízení, a v některých sklepích můžete narazit i na určité nepříjemnosti:

Velké a těžké předměty – lidé do sklepů mnohdy umístí kde co, co se jim zrovna nehodí, a co nemají kam vyhodit. Jako příklad můžeme uvést starý nábytek, starou chladničku nebo pračku. Taková pračka váží i šedesát kilo a vynášet ji ze sklepa po schodech je docela zabíračka. Pokud nejste trénovaní a dostatečně zdatní, můžete si přivodit i těžký úraz.

starý dům

Plísně, hniloba, zápach – ve sklepích se moc nevětrá a stává se, že se tam setkáte i s takovýmito nepříjemnostmi. Vyklidit takový sklep je pro alergiky nepříjemnou zkušeností a tito lidé by také tuto práci měli raději předem zvážit. Plísněmi a hnilobou mohou být napadené zejména textilie, dřevo a starý papír.

Nebezpečné látky – pozorní buďte zejména tehdy, kupujete-li byt a dotyčný majitel vám byt předá například se sklepem zaplněným věcmi. Je to vždy otázka dohody, a pokud nechcete situaci hrotit, můžete na takové komplikace přistoupit, ovšem rozhodně buďte opatrní a připravte se na to, že ve sklepě na vás může vykouknout nepříjemné překvapení. Tím se mohou stát například jedy na krysy, benzín v tenkých a vratkých obalech, syntetické barvy a ředidla, staré zářivky a výbojky a další chemikálie, jako jsou čistidla nebo kyseliny a louhy.