Nezařazené

Za pár korun nový šatník

Každý rok najdete v šatníku alespoň dvě věci, do kterých se ne a ne, nasoukat.. Co s tím? Co dělat? Tak buď můžeme utratit spoustu peněz za nové oblečení, nebo můžeme zajít do sekáče nebo do jiného levného obchodu a nakoupit si i oblečení ve větší velikosti, pokud nebudou mít tu vaši. Jednoduše toto oblečení zkrátit či zúžit. Nejen, že se pobavíte, ale uděláte si to tak, jak chcete vy. Pojďme se podívat, jak to jde udělat co nejjednodušeji.
 metr a nitě

Úprava velkých oblečení

Nejprve si pořiďte nůžky, špendlíky, jeden kus starého oblečení, které vám padne, žehličku a šicí stroj.
 
Řiďte se tímto jednoduchým postupem:
–        zakoupené oblečení vyperte a vyžehlete. Neskládejte!
–        obraťte jej rubem nahoru a podívejte se, jak je původní šev ušit a nejlépe si jej zapamatujte
–        pod nové oblečení dejte staré a společně je narovnejte tak, aby jste měli výstřih a ramena stejně a látku narovnanou
–        teď můžete začít ošpendlovat nové oblečení tak, aby byl špendlík tam, kde končí šev starého oblečení, jinak řečeno obvod starého okopírujte na nové
–        poté si změřte od špendlíku 2 cm vně a zbytek látky odstřihněte
–        okraje začistěte – založte okraj látky pod sebe jako byste rolovali roládu tak, aby ustřihlá část byla vevnitř a opět zašpendlete. Můžete si pomoci žehličkou a tuto část zažehlit, aby se vám při šití neodkrývala zpět.
–        nejprve zašijte složenou část stehem cik-cak, a poté obšijte obyčejným rovným stehem vnitřní část hned za stehem cik-cak (finální obvod oblečení – nezapomeňte, že máte oblečení zrcadlově)
–        konce nití začistěte a oblečení obraťte zpět
–        a je to!
 
 různé špendlíky
Je to lehké viďte. Co se týká stehů, můžete klidně použít ten, co byl původně na oblečení, které zužujete nebo zkracujete. Je to na Vás. V každém případě se toho vůbec nebojte, s trochou cviku to půjde každému. Pokud si přece jenom nejste jisti, vemte si nějaké staré oblečení na vyhození a cvičně si to zkuste na něm. Věřím, že vám to půjde od ruky, stejně jako nám.