Zboží

Šaty jako pro princeznu

Uvažujete o koupi šatů, nebo si chcete nějaké jen zapůjčit? Vše má své výhody i nevýhody. Z půjčovny můžete mít šaty pokaždé jiné a nemusíte si lámat hlavu s jejich čistěním či případnou opravou, ale někdy nemají tu správnou velikost, střih, nebo barvu zrovna na váš termín. Nové šaty si můžete koupit hotové, nebo si je nechat ušít na míru. Brzo se ale mohou „okoukat“ a tak je výhodné je prodat a koupit jiné, a tím značně ušetřit. Víte, že bazarová inzerce je plná krásných šatů?
šaty na stojanech
Nejčastěji se šaty kupují a půjčují na různé plesy, včetně maturitních, na prodloužené v tanečních a podobně. Plesové šaty by měli být dlouhé a jejich střih by měl ladit nejen s postavou, ale i s účelem akce. Pokud budete chtít celý večer protančit, zvažte, zda sukně s obručovou spodnicí bude to pravé. Také korzetový vršek není pro každou, hodí se spíše pro dívky a štíhlejší ženy. Pro dámy s větší konfekční velikostí jsou vhodnější šaty splývavější, méně nabírané, s širšími ramínky a klasickým výstřihem do „V“, který zeštíhluje.
ženy na plese
Také barvy je potřeba volit podle postavy, mladší a štíhlé mohou mít světlé zářící barvy, pro plnější postavy se hodí spíše barvy tmavé, opticky zeštíhlující, ideálně s decentní dekorací, které odpoutá pozornost od problematických partií. Barva bývá někdy i daná, na svatby a taneční věnečky se barvy obvykle předem domlouvají.
Šaty na neformální akce, taneční, a plesy bez předepsané „róby“, nebo pro maminky a kamarádky maturantek či nevěst, mohou být středně dlouhé. Bývají jimi i tzv. koktejlky, které jsou nejvíce využívané. Délka je nejvhodnější pod kolena, ale i těsně nad kolena je povolena. Střih může být nabíraný, korzetový, splývavý, na ramínka nebo bez, hodí se i s rukávy. Ani barvy nejsou omezeny, výjimkou jsou pohřby, kde je vhodné pouze černá či tmavě šedá. Vyhrát si můžete s doplňky, šperky a kabelkami. Povolena je i sukně s blůzou nebo elegantním topem, to vše se hodí i do divadel.
Na párty a neformální večírky jsou vhodné nejen koktejlky, ale i šaty krátké, tzv. mini nebo elastické, které by na jiných akcích působily nevhodně. Důležitý je výběr doplňků a prádla, aby celkový vzhled nepůsobil lascivním dojmem.