Ekonomika

Jak ušetřit za topení ve vaší domácnosti

1.       Pusťte venkovní teplo do vašeho bytu
Pokud máte váš radiátor schovaný za záclonou, či obskládaný nějakým nábytkem či jiným haraburdím, je to velká chyba a tímto přicházíte o mnoho tepelné energie. Teplo, které má radiátor do místnosti předat se zaskládáno zbytečnými věcmi, a tak si hledá cestu opačnou přes zeď a ven z bytu. Nábytek a police se pokuste od radiátoru a topení posunout co nejdál, anebo ho úplně odstranit a nechat radiátoru volný výhled do místnosti.
kontinenty v žárovce
2.       Udržte teplo lépe v bytě
Pokud nechcete platit nehoráznou sumu za lepší izolaci stěn, postačí vám jednoduše dát za každý radiátor hliníkovou fólii, která odráží teplo, které by chtělo projít stěnou ven a odráží ho zpátky do místnosti.
3.       Vyčistěte radiátory
Zkontrolujte radiátor uvnitř a jestliže jsou mezi trubkami nečistoty a různý prach, tak tyto nečistoty vysajte a radiátor pravidelně čistěte.
4.       Zkontrolujte izolaci oken
Pořádně utěsněte okna, jelikož okny unikne z bytu nejvíce tepla. Zkontrolujte velké spáry a případně je pořádně utěsněte. Tato investice se vám vrátí ihned během první topné sezóny a za rok vám velkými spárami unikne teplo až za dva tisíce korun.
mince u budíka
5.       Vzduch v topení
Zkontrolujte, jestli radiátor topí celý a jestli při dotyku nenahmatáte studená místa, v tomto případě není topení naplněno na sto procent vodou a nacházejí se v něm místa bez vody, která snižují váš výkon radiátoru, a tak máte automaticky vyšší spotřebu energií.
6.       Žaluzie a závěsy
Na noc stahujte žaluzie, rolety anebo závěsy a ve dne je zase vytahujte. V noci vám to pomůže s izolací tepla v místnosti místo toho, aby zbytečně unikalo okny, a ve dne vám to pustí sluneční paprsky do místnosti, a ta může být celý den ohřívána. Můžete si k oknům také pořídit tzv. reflexní fólie, které zabraňují tomu, aby teplo zbytečně unikalo okny ven.