Zboží

Jak na stravování bez cukru?

Low carb, cukrfee či keto dieta jsou populárními stravovacími režimy uplynulých let. Spoustě lidí se podařilo díky těmto stylům stravování zhubnout značnou část hmotnosti. Tyto diety spočívají v tom, že redukujete svůj denní příjem sacharidů na minimum. Při ketonové dietě byste měli denní příjem sacharidů udržovat pouze do 50 g za den. Vaše tělo pak nastartuje proces, který se nazývá ketóza, kdy pro energii bude využívat tukové zásoby, jež vaše tělo obsahuje. Je důležité zmínit, že existuje více stylů a režimů low carb. Při některých je možné konzumovat větší množství sachaidů, například až 100 g za den. Je však důležité říci, že ohledně těchto diet či životním stylu koluje spoustu mýtů a nepravd, který je třeba se vyvarovat. Pojďme se společně podívat na některé z nich!

zdravý talíř

Vybírejte kvalitní zdroje tuků

Při keto dietě budete čerpat energii především z bílkovin a tuků. Je však třeba mít na paměti, že je nutné vybírat vysoce kvalitní zdroje tuků. Proto se zaměřte především na nejrůznější druhy oříšků, arašídy, avokádo a tučné mléčné výrobky. Vyvarujte se mléčným produktům ve verzi se sníženým obsahem tuku, jelikož tyto výrobky mají mnohdy s původní potravinou pramálo společného.

Nebojte se proto tučných sýrů a masa. Stejně jako u tuků, i bílkoviny je zapotřebí čerpat z dobrých zdrojů. Ze svého jídelníčku proto vyřaďte nekvalitní uzeniny, které ve většiny případech neobsahují dostatek masa a jsou plné soli. Minimálně jednou za týden nezapomeňte na konzumaci určitého druhu ryby. Při jejím výběru se zaměřte především na ty, které pochází z volného lovu.

mandle v misce

Kalorický deficit

Jako při každém snižování hmotnosti i zde platí, že pro redukci je nutné být v kalorickém deficitu. To znamená, že denně budete přijímat o něco méně energie, než kterou vydáte. Je mimořádně důležité, abyste v celém procesu nehladověli a netrápili se.