Nezařazené

Aplikace na záchranu přebytečného jídla

Životní styl zero waste či low waste se zabývá mnoha oblastmi, ve kterých zbytečně plýtváme. Vyhazování potravin je jednou z těchto oblastí a měli bychom jí věnovat skutečně velkou pozornost. Naštěstí existují lidé, kteří konají dobro a chtějí nás všechny přivést na správnou cestu. Takovými jsou i tři kamarádi ze Zlína, kteří přišli s úžasnou aplikací.
 oloupané mandarinky

Co očekávat?

Matěj Káňa, Petr Lysoněk a Jan Talaš stojí za mobilní aplikací Jídlov, která byla spuštěna na jaře tohoto roku. Nástroj je velmi jednoduchý a v současnosti je v neustálé expanzi. Spočívá v tom, že si můžete pořídit nadbytečné suroviny od restaurací, bister, pekáren, cukráren apod., a to ze výhodné ceny. Nyní funguje ve Zlíně, Olomouci, Uherském Hradišti a teď se přesouvá do Prahy.
 hranatý talíř
Použití programu je velmi snadné. Jen se registrujete, přihlásíte a vyberete si město a podnik ze seznamu. Tam najdete cenu, čas vyzvednutí a krátké povídání o tom, proč je daná společnost registrovaná do tohoto projektu.
 

Na cestě k lednici plné tak akorát

Důvodem extrémního plýtvání potravin je vysoký životní standard, do kterého jsme se dostali. Očekáváme, že budeme jít neustále přístup k surovinám kdykoli chceme a že lednice bude neustále plná. Jenže vše nestihneme sníst a potom to vyhazujeme. To je velká chyba. Klíč je ve střídmosti a uvědomění, kolik skutečně potřebujeme. Právě to se snaží Jídlov ukázat.
 těstoviny a pesto

Mystery box k večeři

Mohlo by se zdát, že Jídlov je nástroj pro osoby, které si chtějí užít pořádných slev. Tak to ale není. Restaurace, pekárny a všechny ostatní společnosti mají předem daný sortiment a celkovou cenu surovin. To ale neznamená, že dostanete každý den to samé. A je to pochopitelné, protože každý den je poptávka po jiných produktech.
 
Jídlov tak funguje spíš formou mystery boxů. Nikdy přesně nevíte, co dostanete. Z toho důvodu je to určeno pro lidi, kteří chtějí pomoci naší planetě, ušetřit nějaké peníze a zároveň ochutnat nové věci. Pokud patříte mezi dobrodruhy, tak je to způsob stravování přesně pro vás.