Dům a byt

Podlahové vytápění

Krbová kamna jsou krásná svým designem, dotvářejí image prostoru domu. Krásně sálavě hřejí. Žádné jiné topení se jim jako celku nevyrovná. Všechny sice zajistí tepelný komfort, vytvoří atmosféru příjemně vytopené místnosti, ale krb je krb. Už jen ta zažitá romantická představa krb, bílá kožešina, sklenice červeného vína a krásná blondýnka.

hnědá podlaha

Je tu ale jeden konkurent. Vytápění v podlaze. Nepotřebujete žádné koberce, žádné bačkory, nic co by vám ohřívalo nohy. Příjemné teplo krásně prostupuje přímo z podlahy přímo do vašich nohou. A protože teplo má tu vlastnost, že přirozeně stoupá, je brzy příjemně vytopena celá místnost, celá chodba, celý dům.

I když podlahové topení není ekonomicky nejnáročnější, necháme pro tentokrát ekonomiku stranou a budeme se zamýšlet nad praktičností podlahového vytápění.
skleněná stěna

Pocitově je beze sporu podlahové vytápění bez konkurence. I vychladlá místnost po zapnutí topení se zdá být rychleji vytopená díky podlahovému topení, než při jakémkoli jiném způsobu. Podlahové vytápění působí plošně, a jde přímo do nohou. U kteréhokoliv jiného zdroje tepla, se nejdříve prohřívá vzduch a to ještě k tomu lokálně. Když je dům promrzlý, trvá hodně dlouho, než se vytopí celý, v celé jeho ploše. Ano postojíme u radiátoru a krbu a bude nám fajn, ale bez bačkor, hrubých ponožek, nebo alespoň koberce tepelnou pohodu nepocítíme.

Podlahové vytápění, rovněž rozšiřuje možnosti při řešení dispozice místností. Každému je hned jasné, že podlahové topení tím, že nepotřebuje ani centimetr čtvereční prostoru, nechává celou plochu místnosti, ode zdi ke zdi, volnou a připravenou k obsazení čímkoli jiným. Všechny skřínky, stoly sedačky můžete přirazit ke zdi. Nepotřebujete ochranný prostor před krbem, ani volnou plochu před radiátory.

Podlahové topení se ovládá termostatem, jako kterékoli jiné. Je dobré mít čidla termostatu v úrovni ramen průměrně vysoké osoby obývající domácnost. Jen tak se docílí optimálního teplotního komfortu.

Podlahové topení může využívat jako médium kapalinu. V tom případě potřebujeme ještě zdroj tepla – kotel. Je však možné instalovat podlahové topení elektrické. Toto topení tvoří jakási mřížka z odporového drátu bezpečně izolovaná plastovou folií. Elektrické topení je zřejmě ekonomičtější, protože nemá teplených ztrát cestou od kotle. Je pružnější, rychleji vytopí plochu a rychleji reaguje na změnu teploty, například při větrání.

Je dobré si druh topení, který budete chtít instalovat ve svém domě, nechat doporučit odbornou firmou.